Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Bu ürünü istek listenize eklediniz.
Bu ürünü az önce istek listenizden kaldırdınız.
İstek listesine daha fazlasını ekleyemezsiniz
İstek listesine daha fazlasını ekleyemezsiniz
Karşılaştırmanızı temizlemek istediğinize emin misiniz?
Devam
Sadece aynı kategorideki ürünleri karşılaştırabilirsiniz.
Karşılaştırma için bir ürün eklediniz. Devam edin.
Karşılaştırma için bir ürün kaldırdınız. Devam edin.
Karşılaştırma listeniz dolu.
Sadece bir ürün eklediniz. Karşılaştırma yapmak için farklı ürün daha ekleyin.
Pavlova – Orman Meyveli Soslu
Pavlova – Orman Meyveli Soslu
Pavlova_Orman_Meyveli_Soslu2
Pavlova_Orman_Meyveli _Soslu
Pavlova – Orman Meyveli Soslu

Malzemeler

Kişi Sayısı

6

Süre

120 DK

 • 4 adet yumurta beyazı (oda sıcaklığında)
 • 200 gr toz şeker
 • 2 çay kaşığı sirke 
 • 1 çay kaşığı mısır nişastası
 • 1 çay kaşığı vanilya özü 
 • 1 tutam tuz

 

Sos için:

 

 • 200 gr krema
 • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 250 gr çilek
 • 250 gr frambuaz
 • 250 gr böğürtlen
 • Çeyrek dilim limon

Tarifi:

 

Öncelikle, yumurtaların beyazlarını çırpacağınız kabı ve çırpıcıyı 1 çay kaşığı sirke döktüğünüz kağıt havlu ile silin. Yumurta beyazlarına herhangi bir madde ya da yağ bulaşmamalı. Aksi taktirde, yumurta beyazlarının yapısı bozuluyor ve istediğimiz kıvama ulaşamıyoruz. O sebeple, sirkeyle materyalleri temizlememiz gerekiyor. 

Oda sıcaklığındaki yumurtaların sarılarını ve beyazlarını ayırın. Sarıları her zaman başka tariflerde ya da kahvaltıda omlet yapmak için kullanabilirsiniz.

Yumurta beyazlarını, çırpacağınız kaba alın ve üzerine 1 tutam tuz ekleyin ve çırpmaya başlayın. Hafif köpükler oluşana kadar hafifçe çırpmaya devam edin. Köpükleri görmeye başladığınızda toz şekeri her seferinde, yavaşça bir kaşık ekleyerek orta seviyede çırpın. Şekeri bir seferde eklersek topaklanıp karışımı bozacaktır. Yavaş yavaş ekleyip yumurta aklarına iyice yedirmeliyiz. Parlak ve katı bir kıvam alana kadar çırpmalıyız. Bu kıvamı aldıktan sonra içine, 1 çay kaşığı sirke ve vanilya özütünü ekleyip yeniden çırpınız. Sirke Pavlova için yaptığımız merengin kıvamının bozulmamasına yardımcı olacaktır. En son olarak mısır nişastasını ekleyip bir spatula yardımıyla, karışımın kabarıklığını söndürmeden nişastayı yedirin. Nişasta ise Pavlova piştikten sonra dışının çıtır içinin ise marşmelov kıvamında olmasına yardımcı olacaktır. Pavlovayı sıradan merenglerden ayıran özellik de içinin marşmelov kıvamında olmasıdır. 

Ankastre Multifonksiyon Fırın’ı 130 dereceye ayarlayıp, önceden ısıtın. 

Pavlovayı fırın tepsisine yuvarlak bir kütle şeklinde dökün ve spatulanızla rüstik bir şekil verip ortasında biraz boşluk yapın. Buraya krema ve orman meyvesi sosumuzu koyacağız. 

130 derecede 10 dakika pişirin ardından fırın kapağını açmadan dereceyi 100’e indirin ve 1 saat daha pişirin. 1 saat geçince fırını kapatın ve soğumasını bekleyin. İyice soğumadan Pavlovayı fırından çıkamayın yoksa gövdesinde çatlaklar olacaktır. Pişirme ve soğuma sürecinde fırını açmamak çok mühimdir.

Pişirme süresinde bir kapta kremayı ve pudra şekerini kıvam alana kadar çırpın ve Ankastre Buzdolabına kaldırın. Meyvelerin yarısını bir kapta çatal yardımıyla hafifçe ezin ve üzerine biraz limon sıkın.  

Pavlova soğuduktan sonra bir tabağa alın, önce pudra şekeriyle çırptığınız kremadan biraz üzerine dökün ve biraz da yaptığınız meyve sosundan ekleyin, bir kat daha aynı işlemi tekrarlayıp üzerine ayırdığınız diğer meyveleri yerleştirin ve pudra şekeri serpip servis edin.  

 

Afiyet olsun!

 

Beko

Licensee limited to certain jurisdictions