Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bulaşık Makinesi

Yardım Merkezi

Sıkça Sorulan Sorular

Bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemek cihazınızın ömrünü uzatır ve performansını artırır. İç ve dış yüzeylerin yanı sıra atık filtresi ve su püskürten pervaneler temizlenmesi gereken parçalar arasındadır. Bulaşık makinenizin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle ya da yumuşak bir süngerle temizleyebilirsiniz. Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık makinenizin pervaneleri ya da su püskürtme kolları zamanla kirlenerek tıkanabilir. Bu nedenle pervane temizliği ihmal edilmemelidir. çamaşır makinesinin pervane temizliğini yapmak için aşağıda önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

 

Pervane temizliği için makinenizi düğmesinden kapatın. Kapağı açıp üst sepetin altında bulunan pervaneyi, dişli plastik parçasından sola doğru çevirerek çıkartın. Alt sepeti çektiğinizde göreceğiniz pervaneyi dikkatlice çekerek çıkartın.

 

Pervaneleri musluk altında yıkayarak deliklerini kürdan yardımıyla temizleyin.

 

Üst sepetin altındaki pervaneyi bağlantı yerine oturttuktan sonra dümene benzeyen plastik parçayı sağa doğru sıkılaşana kadar döndürün. Alt sepetin altındaki pervaneyi yuvasına oturtup hafif ittirdiğinizde yerine takılacaktır.

 

Ürününüzde tavan pervanesi varsa makinenizin en üst kısmındaki tavan pervanesini hafifçe yukarı doğru bastırıp sola doğru çevirerek çıkartın, temizlediken sonra yuvasına oturtup yukarı doğru hafifçe bastırın ve sağa doğru sıkılaşana kadar çevirin. Makineyi tekrar çalıştırın.

Bulaşık makinenizde sadece bulaşık makineleri için üretilen temizlik malzemelerini kullanmanız gerekir. Granüllü ya da toz formda olan deterjanları, tablet ya da jel paketleri ve sıvı deterjanları bulaşık makinenizde kullanabilirsiniz. El sabunu, çamaşır suyu, limon gibi kimyasallar ve diğer maddeler makinenize zarar verebilir. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman bulaşık makinesi parlatıcısı ve tuzu kullanmanız gerekir.

Bulaşıklarınızdan arta kalan kirler zamanla makine içerisinde birikir ve tıkanmaya sebep olarak bulaşık makinenizin performansını düşürebilir. Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce üzerlerindeki kirleri sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırmanız gerekir. Kir sensörlerine sahip makinelerde bulaşıklarınızı sudan geçirmeniz önerilmez. Bu önlem, kirlerin çamaşır makinesinin içinde birikmesini önleyecektir. Ayrıca bulaşık makinenizin iç kısmı ve filtresi başta olmak üzere yıkanabilir tüm parçaları düzenli olarak temizleyerek cihazınızdan daha iyi bir performans alabilirsiniz.

 

Deterjan tercihi ve makine içi bulaşık yerleşimi:

Deterjan tercihiniz de bulaşık makinenizin performansını doğrudan etkiler. Bulaşık makinesi için özel olarak üretilmiş deterjanlar dışındaki temizleyiciler cihazınızda performans kaybına ve arızalara neden olabilir. Sadece bulaşık makinelerinde kullanılmak üzere üretilmiş deterjan, parlatıcı ve tuz kullanmanız gerekir.

 

Bulaşık makinenizden daha iyi bir performans almak istiyorsanız bulaşıkların dizilimine de dikkat etmeniz gerekir. Bulaşıklarınızın arasında sağlıklı bir hava ve su dolaşımına yetecek kadar boşluk bırakmanız gerekir. Ayrıca düzenli bakım yaptırarak küçük arızaların daha büyük sorunlara dönüşmesini engelleyebilir ve makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Cam bulaşıklarınızın zamanla parlaklıklarını kaybederek bulanıklaşmasının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan ilki makine temizliğidir. Bulaşıklarınızdan kalan yemek artıkları zamanla makinenizin iç kısımlarında, kapısında ve filtrelerde kirli ve yağlı bir yüzey oluşturur. Bu kirler makinenize ve bulaşıklarınıza yayılarak temizliğe engel olabilir. Bu da bulaşıklarınız üzerinde lekelerin oluşması anlamına gelir. Kirler ve lekelerden kurtulmak için bulaşık makinenizi ve filtrenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bazı Arçelik çamaşır makinesi modellerinde bulunan "Kendi Kendini Temizleme" özelliğini ayda bir kez kullanarak makinenizi temiz tutabilirsiniz.

 

Şebeke suyunun sert olması da cam bulaşıklarınızda bulanıklaşmaya neden olabilir. Kullanma kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek, bulaşık makinenizin su sertlik ayarını yapabilirsiniz. En iyi performans için su sertlik ayarını bulaşık makinesi tuzuyla desteklemeniz gerekir. Bulaşık makinesi tuzu, suyu yumuşatır ve camlardaki bulanıklaşmanın önüne geçer. Sertlik ayarı ve bulaşık tuzu kadar parlatıcı da bulaşıklarınızın ilk günkü parlaklığını korumaları için son derece önemlidir.

 

Otomatik Bardak Koruma Sistemi" bulunan Arçelik bulaşık makinesi modelleri, suyun sertlik derecesini otomatik olarak algılar ve camlarınız için en uygun seviyeye getirir. Bu sayede bardaklarınız su sertliğinin olumsuz etkilerinden korunur ve ömürleri 20 kata kadar uzar. Ayrıca "Ekstra Parlaklık" özelliği bulunan Arçelik bulaşık makineleri, yıkama sonrasında 10 dakikalık ek bir kurutma ve buhar uygulamasıyla bulaşıklardaki su damlalarını yok ederek leke oluşumunu önler.

Son kullanıcılar basit parça değişimlerini talimatlar doğrultusunda gerçekleştirebilir. Son kullanıcı iseniz ürün kodu ve seri numarası ile, ürününüzün yedek parça listesi ve parça değişim talimatlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.  

 

Yetkili servis istasyonu iseniz ürün bilgileri, tamir talimatları ve yedek parça listelerine bu sayfadan ulaşabilir veya Yetkili servis istasyonu olmak için başvuru yapabilirsiniz.

Beyaz eşyalarınızla ilgili sormak istediğiniz konular olduğunda, internet bağlantısı olan cihazınızın üzerindeki "Destek Servis" tuşuna 3 saniye basınız. 15 dakika içerisinde müşteri temsilcisi tarafından geri aranırsınız. "Destek Servis" logosu bulunan cihazlar için geçerli olan bu özelliğin kullanılabilmesi için, cihazınızın kurulum ve bağlantılarının yapılmış olması gerekmektedir.

Yeni enerji etiketleri ve enerji etiketleri değişimi ile ilgili bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Enerji etiketleri neden değişti?
Avrupa Birliği tarafından yayınlanan mevzuat düzenlemeleri sebebiyle, Türkiye'de satışı yapılan buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutmalı çamaşır makinesi ve televizyon ürünlerinin enerji etiketlerinde değişikliğe gidilmiştir.

Ürünün içinden neden iki tane enerji kartı çıktı?
Avrupa Birliği tarafından yapılan düzenleme sebebiyle, 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle hem eski hem de yeni enerji etiketi ile ürünler üretilmeye başlandı. 1 Mart 2021 tarihinden itibaren buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutmalı çamaşır makinesi ve televizyon ürünlerinin sadece yeni enerji etiketleri ile üretilecek.

Yeni düzenleme ile ürünümün enerji verimliliğinde bir değişiklik olacak mı?
Ürünlerinizde enerji sarfiyatı olarak herhangi bir değişiklik olmamıştır. Enerji sınıfında farklılık yeni mevzuat tarafından belirlenen ölçüm yöntemleri nedeniyle meydana gelmiştir. Bulaşık Makinesi

 

Bulaşık makinesi yeni enerji sınıfı etiketi

Kullanıcı tarafından eklenen resim

 1. 1-Kare kodu (QR).
 2. 2-Tedarikçinin adı veya ticari markası.
 3. 3-Tedarikçinin model tanımlayıcısı.
 4. 4-Enerji verimliliği sınıflarının A'dan G'ye olan ölçeği.
 5. 5-Enerji verimliliği sınıfı.
 6. 6-Her 100 çevrimdeki eko veya eco programı enerji tüketimi (EPEC).
 7. 7-Eko veya eco programı için, standart sofra setindeki anma kapasite.
 8. 8-Eko veya eco programı su tüketimi (EPWC).
 9. 9-Eko veya eco programının saat:dakika olarak süresi.
 10. 10-Hava kaynaklı akustik gürültü emisyonu sınıfı.
 11. 11-Bu Tebliğ'in AB mevzuatı karşılığındaki 2019/2017/EU şeklindeki numarası.

 

Kare kodu (QR) uygun bir kare kod okuyucu uygulama ile okutulduğunda ürün bilgi formuna ulaşılacaktır. Bu bilgi ürün kullanma kılavuzlarında da bulunacaktır.

general-cta-image

Senin için buradayız!

İster ürün tavsiyesine ihtiyacınız olsun, ister servis araması yapın veya sadece geri bildirimde bulunmak isteyin - biz sizin için buradayız.

Daha fazla desteğe mi ihtiyacınız var?

SSS'leri, video kılavuzlarını, makaleleri ve daha fazlasını bulun.